Popgot Logo

Shop Pasta per ounce

Why You Should Trust Our Analysis

Our team uses automated systems and dedicated reviewers to meticulously analyze thousands of products for every list. We evaluate criteria like Pasta Shape, Primary Ingredient, and Product Composition to ensure only true pasta items are included, filtering out prepared meals, sauces, or even cooking utensils.

Who is this list for

This comprehensive list is for anyone looking to buy pasta online. Popgot aggregates products from countless retailers, allowing you to effortlessly compare options, find the best fit for your needs, and save money by comparing unit prices.

Selection Criteria

Cheaper than 98%
Better rated than 100%
Popgot Pick— balances unit price, ratings & size
SAVINGS

vs. Popular Barilla product

Save $1.82each purchase
Save $30each year

Here are the 30 Pasta products we considered starting at 3.4¢ per oz

* We may earn a small commission from affiliate links below at no cost to you.