Popgot - Shop Smarter for Everyday Essentials
Clear all

Lightweight Cat Litter: Compare Prices

Compare lightweight cat litter prices across retailers and pack sizes using unit pricing. Includes litter explicitly labeled lightweight.

156 matching offers across retailers

57¢per lb
35
lb
$19.97
—
4.622.1k
walmart
Purina Tidy Cats 4-in-1 35 lb.
57¢per lb
20
lb
$11.49
—
4.51.4k
target
Feline Pine Original Cat Litter 20 lb
Agent's Pick
59¢per lb
8.5
lb
$5.00
—
4.41.0k
walmart
Special Kitty Lightweight Clumping Litter 8.5lb
59¢per lb
25
lb
$14.84
—
4.2111
walmart
Catspot Plant Fiber Clumping Cat Litter
61¢per lb
220
lb
$24.24
—
4.66.0k
walmart
Feline Pine Original 20lb (2 Pack)
65¢per lb
18.5
lb
$11.96
—
3.9233
amazon
Litter Genie Light Unscented Clumping Cat Litter, 18.5 lbs
65¢per lb
218.5
lb
$23.92
—
3.97
amazon
Litter Genie Light Unscented Clumping, 2x18.5lb
74¢per lb
25
lb
$18.49
—
4.5212
amazon
So Phresh Odor Control Litter 25 lbs
75¢per lb
26
lb
$19.48
—
4.612.0k
walmart
Cat's Pride Max Power Unscented 26lb
77¢per lb
215
lb
$22.96
—
5.01
walmart
Cat's Pride Max Power Unscented, 2x15lb
77¢per lb
15
lb
$11.48
—
4.612.0k
walmart
Cat's Pride Max Power 15 lb Unscented
79¢per lb
312
lb
$28.44
—
5.01
walmart
Cat's Pride Scented Scoopable Litter 3-pack
79¢per lb
12
lb
$9.48
—
4.536.7k
amazon
Cat's Pride Antibacterial Cat Litter, 12 lbs
79¢per lb
12
lb
$9.48
—
4.517.4k
walmart
Cat's Pride Scoopable Cat Litter 12 lb
79¢per lb
211.5
lb
$18.20
non-Prime$23.98
—
4.2941
amazon
Fresh Step Odor Shield Litter, 11.5lb 2-pack
82¢per lb
10
lb
$8.17
—
4.4138
walmart
Feline Fresh Pine Pellet Litter 10lb
87¢per lb
34
lb
$29.64
—
4.37.6k
walmart
Catalyst Softwood Clumping Cat Litter 34lb
87¢per lb
34
lb
$29.64
—
4.21.4k
walmart
Catalyst Softwood Clumping Cat Litter, 34lb
89¢per lb
40
lb
$35.54
—
3.64
amazon
Wundercat Non-Clumping Litter 40lbs
90¢per lb
19
lb
$17.19
—
4.3221
amazon
Cat's Pride Max Power Lightweight Litter Bag
92¢per lb
215
lb
$27.56
—
4.72.0k
walmart
Cat's Pride Max Power 2-Pack 15lb Litter
92¢per lb
15
lb
$13.78
—
4.62.3k
amazon
Cat's Pride Multi-Cat Clumping Litter 15 lb
92¢per lb
215
lb
$27.56
—
4.517.1k
amazon
Cat's Pride Max Power 15 lb, 2 Pack
92¢per lb
15
lb
$13.78
non-Prime$12.99
—
4.517.1k
amazon
Cat's Pride Max Power 15lb Multi-Cat Litter
92¢per lb
15
lb
$13.79
—
4.81.0k
target
Cat's Pride 15lb Multi-Cat Lightweight Litter
92¢per lb
15
lb
$13.79
—
4.7967
target
Cat's Pride Unscented Multi-Cat Litter 15lb
92¢per lb
15
lb
$13.79
—
4.52.3k
amazon
Cat's Pride Max Power Multi-Cat Litter, 15 lbs
$1.00per lb
17
lb
$16.97
21% off
—
4.3180
walmart
Vibrant Life Lavender Clumping Cat Litter, 17lb
$1.00per lb
19
lb
$18.99
non-Prime$15.19
—
4.2109
amazon
Cat's Pride Max Power Unscented 19 lbs
$1.04per lb
18
lb
$18.79
non-Prime$14.31
—
4.536.7k
amazon
Cat's Pride 18lb Lightweight Clumping Litter
$1.04per lb
18
lb
$18.79
—
4.41.2k
amazon
Cat's Pride 18lb Lightweight Clumping Litter
$1.07per lb
15
lb
$15.98
—
4.55.8k
amazon
Cat's Pride Max Power UltraClean 15lb
$1.08per lb
25
lb
$26.88
—
4.13.7k
amazon
Natural Wheat Multi-Cat Litter, 25 lb
$1.11per lb
18
lb
$19.99
—
4.49.2k
amazon
ARM & HAMMER Naturals Clumping Multi-Cat 18lb
$1.12per lb
15
lb
$16.79
—
4.41.9k
amazon
Cat's Pride Max Power 15 Pounds
$1.16per lb
21.5
lb
$24.99
—
4.7804
walmart
okocat Clumping Wood Pellets, 21.5 lbs
$1.17per lb
14
lb
$16.39
—
4.53.8k
amazon
Arm & Hammer Double Duty Litter, 14 Lbs
$1.17per lb
8.5
lb
$9.97
21% off
—
4.6302
walmart
Vibrant Life Lightweight Lavender Clumping Litter, 8.5lb
$1.17per lb
20
lb
$23.48
—
4.85
walmart
Feline Fresh Softwood Cat Litter, 20lb
$1.18per lb
48
lb
$37.83
—
4.62.2k
walmart
World's Best Unscented Multi-Pack 32LB
$1.18per lb
48
lb
$37.83
—
4.5876
walmart
World's Best Lavender Clean Litter 32lb
$1.18per lb
48
lb
$37.83
—
4.51.0k
walmart
World's Best Track Defense Unscented 32LB
$1.18per lb
13.5
lb
$15.99
—
3.6134
target
Lightweight Scented up&up 13.5lbs
$1.18per lb
13.5
lb
$15.99
—
3.2214
target
up&up Baking Soda Cat Litter 13.5lbs
$1.19per lb
15
lb
$17.83
—
4.62.2k
walmart
World's Best Ultra Absorb 15-lb
$1.22per lb
18.8
lb
$22.99
—
4.81.5k
walmart
okocat Premium Clumping Wood Litter 18.8 lbs
$1.22per lb
18.8
lb
$22.99
—
4.3335
amazon
ökocat Original Wood Clumping Cat Litter 18.8lb
$1.23per lb
15
lb
$18.38
—
4.5876
walmart
World's Best Lavender Clean 15 LB
$1.23per lb
15
lb
$18.38
—
4.51.0k
walmart
World's Best Unscented, 15 LB
$1.23per lb
8
lb
$9.83
—
4.62.2k
walmart
World's Best Ultra Absorb 8-lb Bag
$1.23per lb
8
lb
$9.83
—
4.5861
walmart
World's Best Lavender Clean, 8lb Bag
$1.23per lb
8
lb
$9.83
—
4.51.0k
walmart
World's Best Unscented Clumping Litter, 8lb
$1.25per lb
32
lb
$39.94
—
4.52.1k
amazon
World's Best Cat Litter 32lb - Scented
$1.25per lb
32
lb
$39.94
—
4.511.5k
amazon
WORLD'S BEST Unscented Cat Litter 32lb
$1.25per lb
32
lb
$39.94
—
4.56.0k
amazon
World's Best Cat Litter, 32 lb, Unscented
$1.25per lb
32
lb
$39.94
—
4.21.8k
amazon
World's Best Cat Litter 32 lb Unscented
$1.25per lb
32
lb
$39.99
—
4.65.2k
amazon
World's Best Cat Litter 32lbs Lavender
$1.27per lb
17
lb
$21.62
—
4.6365
amazon
Feline Pine Platinum Non-Clumping 17lb
$1.28per lb
15
lb
$19.15
—
4.416.7k
amazon
World's Best Cat Litter, 15 lb, Unscented
$1.28per lb
15
lb
$19.15
—
4.43.0k
amazon
WORLD'S BEST Comfort Care 15-Pounds
$1.28per lb
15
lb
$19.15
—
4.41.5k
amazon
World's Best Cat Litter 15 lb Lavender
$1.28per lb
25
lb
$31.99
—
4.13.7k
amazon
Natural Wheat Cat Litter, 25 lb Bag
$1.29per lb
11.5
lb
$14.83
—
4.59.1k
walmart
Fresh Step Multi-Cat Clumping Litter 11.5lb
$1.30per lb
10
lb
$12.99
—
4.45.1k
amazon
Cat's Pride 10 lb Lightweight Clumping Litter
$1.30per lb
10
lb
$12.99
—
3.933
target
up&up Natural Grass Litter 10lbs
$1.31per lb
8
lb
$10.45
—
4.416.5k
amazon
World's Best Cat Litter, 8 lb, Unscented
$1.31per lb
8
lb
$10.45
—
4.4645
amazon
World's Best Cat Litter 8lb Lavender
$1.31per lb
8
lb
$10.45
—
4.3970
amazon
World's Best Cat Litter, 8 lb, Unscented
$1.32per lb
11.5
lb
$15.18
—
4.56.2k
target
Fresh Step Lightweight Clumping Litter 11.5lbs
$1.33per lb
7.5
lb
$9.99
—
4.0234
target
up & up 7.5lbs Scented Litter
$1.33per lb
7.5
lb
$9.99
—
3.8191
target
up&up™ Lightweight Baking Soda Litter 7.5lbs
$1.35per lb
26
lb
$34.99
—
4.3327
amazon
ökocat Original Wood Litter 26 lbs
$1.35per lb
10
lb
$13.48
—
4.536.7k
amazon
Cat's Pride Lightweight Litter 10lb
$1.35per lb
10
lb
$13.48
—
4.429.3k
amazon
Cat's Pride 10lb Lightweight Clumping Litter
$1.35per lb
10
lb
$13.49
non-Prime$12.66
—
4.41.3k
amazon
Cat's Pride 10 lb Unscented Clumping Litter
$1.35per lb
10
lb
$13.49
—
4.33.2k
amazon
Cat's Pride 10 lb Flushable Clumping Litter
$1.36per lb
14
lb
$18.99
—
4.7810
walmart
okocat 14 lbs Natural Wood Cat Litter
$1.41per lb
32
lb
$45.13
—
4.4416
amazon
World's Best Cat Litter, 32 lbs
$1.42per lb
9
lb
$12.76
—
4.64.7k
walmart
ARM & HAMMER 9 lbs Clumping Litter
$1.42per lb
15
lb
$21.35
—
4.21.8k
amazon
World's Best Cat Litter, 15 lb, Odor Control
$1.42per lb
15
lb
$21.35
—
4.21.5k
walmart
WORLD'S BEST CAT LITTER Poop Fighter 15lb
$1.47per lb
17
lb
$24.97
—
4.62.6k
walmart
Purina Tidy Cats LightWeight Clumping Cat Litter
$1.47per lb
17
lb
$24.97
—
4.65.9k
walmart
Purina Tidy Cats LightWeight Glade Litter
$1.47per lb
17
lb
$24.97
—
4.68.1k
walmart
Purina Tidy Cats LightWeight Unscented Litter
$1.47per lb
17
lb
$24.97
—
4.43.0k
walmart
Purina Tidy Cats LightWeight Clumping Litter
$1.47per lb
317
lb
$74.91
—
--
walmart
Purina Tidy Cats Free & Clean Litter, 3x17lb
$1.50per lb
215.4
lb
$46.08
—
4.7122
amazon
Fresh Step Lightweight Clumping Cat Litter 15.4 lb (Pack of 2)
$1.50per lb
20
lb
$29.99
—
4.43.1k
amazon
SmartCat 20 lb All Natural Clumping Litter
$1.56per lb
17
lb
$26.48
—
4.4691
target
Tidy Cats Low Dust Lightweight Clumping 17lbs
$1.56per lb
17
lb
$26.48
—
4.210.3k
target
Purina Tidy Cats 17lbs Low Dust Litter
$1.58per lb
12.6
lb
$19.97
—
4.3335
amazon
ökocat Original Wood Clumping Litter 12.6lb
$1.59per lb
17
lb
$26.98
—
4.64.4k
amazon
Purina Tidy Cats LightWeight Clumping 17 lb
$1.59per lb
17
lb
$26.98
—
4.57.0k
amazon
Purina Tidy Cats LightWeight 17 lb
$1.59per lb
17
lb
$26.98
—
4.57.8k
amazon
Purina Tidy Cats Lightweight Litter 17 lb
$1.59per lb
17
lb
$26.98
—
4.54.1k
amazon
Purina Tidy Cats LightWeight 17 lb
$1.59per lb
17
lb
$26.98
—
4.515.4k
amazon
Purina Tidy Cats LightWeight 17 lb Litter
$1.59per lb
17
lb
$26.98
—
4.412.5k
amazon
Purina Tidy Cats LightWeight Unscented 17lb
$1.59per lb
17
lb
$26.98
—
4.2621
walmart
Purina Tidy Cats LightWeight Clumping Litter
$1.64per lb
12.5
lb
$20.49
—
3.986
amazon
So Phresh Lightweight Cat Litter 12.5 lbs
$1.67per lb
12
lb
$19.98
—
4.5672
amazon
Purina Tidy Cats Lightweight Unscented 12lb
$1.67per lb
12
lb
$19.98
—
4.5456
amazon
Purina Tidy Cats Lightweight Multi-Cat 12lb
$1.73per lb
15
lb
$25.99
non-Prime$27.99
—
3.786
amazon
ARM & Hammer Plant Power Clumping Litter 15lbs
$1.75per lb
9
lb
$15.74
—
4.81.5k
walmart
Okocat Premium Clumping Cat Litter, 9 lbs
$1.76per lb
8.5
lb
$14.97
—
4.77.3k
walmart
Purina Tidy Cats LightWeight Clumping Cat Litter
$1.76per lb
8.5
lb
$14.97
—
4.64.9k
walmart
Purina Tidy Cats LightWeight Unscented Litter
$1.76per lb
8.5
lb
$14.97
—
4.418.4k
walmart
Purina Tidy Cats Lightweight Clumping Litter
$1.76per lb
8.5
lb
$14.97
—
4.42.8k
walmart
Purina Tidy Cats LightWeight Glade Litter
$1.76per lb
8.5
lb
$14.97
—
4.31.9k
walmart
Purina Tidy Cats LightWeight Litter
$1.76per lb
8.5
lb
$14.97
—
4.32.4k
walmart
Purina Tidy Cats LightWeight Clumping Litter
$1.76per lb
8.5
lb
$14.99
—
4.6572
amazon
Tidy Cats 24/7 Clumping Litter, 136 oz
$1.76per lb
8.5
lb
$14.99
—
4.51.5k
target
Purina Tidy Cats 8.5lbs Low Dust Litter
$1.76per lb
8.5
lb
$14.99
—
4.41.2k
target
Purina Tidy Cats Clumping Cat Litter - 8.5lbs
$1.80per lb
10
lb
$17.99
—
4.31.1k
amazon
SmartCat 10 lb All Natural Clumping Litter
$1.89per lb
10.6
lb
$19.99
—
4.81.2k
walmart
okocat Super Soft Natural Cat Litter, 10.6 lbs
$1.93per lb
27
lb
$26.98
—
5.05
amazon
Plant-Based Tofu Cat Litter 14LB
$1.99per lb
36
lb
$35.79
non-Prime$30.42
—
4.0620
amazon
FUKUMARU Tofu Cat Litter 3 Packs
$2.00per lb
10
lb
$19.99
—
4.4128
amazon
So Phresh Extreme Clumping 10 lbs.
$2.00per lb
210
lb
$39.99
—
4.2741
amazon
Catalyst Natural Wood Cat Litter, 2 Pack
$2.05per lb
15
lb
$30.76
—
4.610.0k
walmart
ARM & HAMMER Hardball Cat Litter 15lb
$2.09per lb
44.3
lb
$35.99
non-Prime$31.80
—
4.41.2k
amazon
COCOYO Lavender Crystal Litter 17.2lbs
$2.09per lb
44.3
lb
$35.99
non-Prime$34.50
—
4.4234
amazon
Made4Pets Crystals Non-Clumping Lavender 17.2 lbs
$2.17per lb
210.5
lb
$45.56
—
--
walmart
ARM & HAMMER Clumping Litter, 2 x 10.5 lbs
$2.19per lb
10.5
lb
$22.98
—
4.2963
target
Arm & Hammer Hardball Cat Litter 10.5lbs
$2.22per lb
45.3
lb
$46.99
—
4.746
amazon
Zutto Nyan 4-in-1 Tofu Cat Litter 21.2lbs
$2.34per lb
14.5
lb
$33.99
—
4.46.2k
amazon
Arm & Hammer Platinum Garden Bloom, 14.5 lbs
$2.38per lb
44.3
lb
$40.99
—
4.057
amazon
Crystal Clean Fresh Scent Crystal Litter 4-4.3lb
$2.42per lb
11.5
lb
$14.83
+$12.99
—
3.716
amazon
Fresh Step Lightweight 11.5lb
$2.43per lb
38.5
lb
$57.87
+$3.99
—
4.519
amazon
Coconut Cat Litter, 3 Bags, Biodegradable
$2.45per lb
10
lb
$24.46
18% off
—
4.52.9k
walmart
PetSafe Crystal Cat Litter 10 lb
$2.45per lb
7
lb
$17.15
—
4.2236
amazon
Feline Pine Original Cat Litter, 7lb
$2.47per lb
8.5
lb
$20.99
—
4.46.4k
amazon
ARM & HAMMER Multi-Cat Clumping 8.5 Lbs.
$2.47per lb
8.5
lb
$20.99
—
4.3902
walmart
ARM & HAMMER Lightweight Clumping Litter 8.5 lb
$2.48per lb
8
lb
$19.86
—
4.4636
walmart
Vibrant Life Crystal Litter 8lb
$2.50per lb
8
lb
$19.98
—
4.614
target
up&up Unscented Non-Clumping Cat Litter 8lb
$2.57per lb
14
lb
$35.99
—
4.6231
amazon
World's Best Cat Litter 14lb Bag
$2.61per lb
11.5
lb
$29.99
—
3.83.2k
amazon
Boxie Unscented 11.5lb Natural Cat Litter
$2.68per lb
6.5
lb
$17.42
non-Prime$18.22
—
4.796
amazon
Cat's Pride Micro Crystals 6.5lb
$2.68per lb
6.5
lb
$17.42
non-Prime$19.51
—
4.797
amazon
Cat's Pride Micro Crystals 6.5lb
$2.75per lb
8
lb
$21.99
non-Prime$18.69
—
4.2538
amazon
So Phresh Blue Silica Cat Litter 8 lbs
$2.94per lb
28
lb
$46.99
—
--
walmart
PrettyLitter 8lb Health Monitoring Cat Litter 2pk
$3.00per lb
10
lb
$29.98
—
4.2464
target
PrettyLitter Unscented Low Dust 10lbs
$3.00per lb
10
lb
$29.99
—
3.680
amazon
Smart Health Monitoring Cat Litter, 10lb
$3.13per lb
29.3
lb
$57.98
—
4.21.2k
amazon
Tuft & Paw OdorStop Tofu Litter 9.25lbs x 2
$3.17per lb
8.5
lb
$13.99
+$12.99
—
4.4242
amazon
Tidy Cats Lightweight Clumping Litter - 8.5 lb
$3.19per lb
10
lb
$31.89
—
4.2235
amazon
I AM TOFU Charcoal Litter 10lb
$3.37per lb
8
lb
$26.99
—
3.8409
amazon
Litter Pearls Ultra Clump 8 lbs
$3.40per lb
5
lb
$16.99
—
3.94.8k
amazon
Ultra Clumping Micro Crystals Cat Litter - 5 Lbs
$3.93per lb
35
lb
$54.97
+$3.99
—
4.3123
amazon
Coconut Cat Litter, 3 Bags, Organic
$4.08per lb
6
lb
$24.46
non-Prime$24.44
—
4.41.5k
amazon
Purina Tidy Cats Lightweight Cat Litter 6 lb.
$4.08per lb
26
lb
$48.98
—
4.53.2k
amazon
Pretty Litter 6LB (2-Pack)
$4.08per lb
26
lb
$48.98
—
4.53.2k
amazon
PrettyLitter Lotus Flower, 6 lbs, 2-Pack
$4.08per lb
26
lb
$48.98
non-Prime$41.63
—
4.53.2k
amazon
PrettyLitter Health Monitoring Cat Litter, 2-pack
$4.67per lb
6
lb
$27.99
—
4.42.0k
amazon
Pretty Litter Health Monitoring, 6 LB
$5.16per lb
6
lb
$30.94
—
4.7471
amazon
Purina Tidy Cats 6 lb Clumping Litter
$5.17per lb
6
lb
$30.99
—
4.5146
amazon
Purina Tidy Cats 6 lb Clumping Litter
$7.35per lb
3.4
lb
$24.99
—
3.8327
amazon
KOCHO Hinoki Wood Cat Litter - 5lb